Óvodás sérelmek: miért nem beszélnek róla a gyerekek?

Megjelent egy új és máris széles körben ismert fogalom, az angol bullying, ami magyarul zaklatást, terrorizálást jelent.
Óvodás sérelmek: miért nem beszélnek róla a gyerekek?

Pusztán a bántás kedvéért történő fájdalom okozása szándékosan, sorozatosan valamelyik társnak. A zaklatást a nyilvánvalóan erősebb vagy fölényben lévő fél okozza úgy, hogy az áldozata ne tudja megvédeni magát.

Magyarországon az óvónők majdnem fele, szinte hetente találkozik a zaklatással. Egyre több a pszichés, idegrendszeri beteg gyermek, akikkel az amúgy is túlterhelt óvónők nem tudnak megbirkózni. A délutáni pihenéshez szükségük van minőségi ágyneműkre, gyerekeknek megfelelő méretben.


Milyen korú gyermekek között fordul elő a bullying?

Az, hogy a gyerekek egymással kegyetlenkednek nem újkeletű jelenség. A felnőttek sokszor válasz nélkül hagyják a terrorizálást, tehetetlenség vagy érdektelenség miatt. A bántalmazás sajnos már az óvodás korú gyermekek körében is gyakran előforduló jelenség, bár nem újkeletű, a csoportfolyamatokat károsan befolyásolja, akárcsak a gyermekek szociális és erkölcsi gondolkodását is.

Természetesen nem minden fajta agresszió számít zaklatásnak, hiszen az azonos korú gyerekek közötti verekedés, vagy akár a testvérek közti adok-kapok sem számít zaklatásnak. A felnőtt felelőssége, hogy megtanítsa a gyereknek mit jelent egyik vagy a másik. A zaklatásnak nincsen oka, csak célja, az pedig a másik bántása. A legnagyobb probléma ezzel pedig az, hogy ehhez a tevékenységhez egész közösség csatlakozik, akár a szemlélődéssel akár a védelmezéssel.


Miért nem derül ki a zaklatás?

Részben azért mert a szülők többnyire nem is tudnak a gyerek egész napi tevékenységéről, hogy mi zajlik velük, főként ha a bántalmazásnak nincs fizikai nyoma. Így a felnőttek ki vannak zárva az esetből.

Az elszenvedő gyerekek általában nem szólnak az óvónőnek, sőt akik részesei vagy szemlélői ők sem mernek szólni. Ennek az az oka, hogy a felnőttek sokszor nem hisznek a gyereknek, a gyerek pedig nem bízik a felnőtt védelmében.

A gyerekek hamar rájönnek, hogy milyen módszerrel lehet a másikat bántani úgy, hogy annak nyoma ne legyen. Nem csak fizikai és verbális zaklatás létezik, a zsarolás a kiközösítés vagy olyan helyzetbe kényszerítés amivel az áldozat nem szeretne azonosulni.

A gyermekek erkölcsi hozzáállására nagyjából 9 éves korukig az a jellemző, hogy úgy gondolják, akit bántanak az megérdemelte. Ha őt bántják akkor azt gondolja, hogy ő a rossz ezért nem csak az ismételt bántás miatt fél, hanem szégyenli is magát és bűntudata is van.


Összegezve

Egy dolgot tehetünk, hogy figyelünk a gyerekeinkre. Ha a gyerekek viselkedése megváltozik, visszahúzódóvá vagy agresszívvá válik, fej vagy hasfájás jelentkezik nála biztos, hogy probléma áll a háttérben. Beszéljünk az óvodapedagógussal és ha nem változik a helyzet, váltsunk óvodát a gyermek mentális egészsége érdekében.

Kapcsolódó cikkek

Így rendezzük be a tökéletes gyerekszobát

Így rendezzük be a tökéletes gyerekszobát

Tippek, hogy a helyiség minden igénynek megfeleljen

A legegészségesebb matracok gyerekeknek

A legegészségesebb matracok gyerekeknek

Hogyan támogathatod a fejlődésüket a legjobb matrac kiválasztásával?

Otthonunk átalakítása a családdal együtt

Otthonunk átalakítása a családdal együtt

Már a gyerekeknek is lehet határozott véleménye, hogy milyen környezetben is szeretnének élni.